| Sila Rita | 1960 | Herisau | | 2:07.38 | 10.38 | 6120 | LD NW | |
24. | Smit Patrick | 1981 | Binningen | | 1:23.44 | 6.58 | 5018 | LD M20 | |
48. | Sobirey Klaus | 1960 | DE-München | | 2:52.59 | 10.17 | 542 | WT M50 | |
30. | Solari Mara | 1989 | Bellinzona | RC Bellinzona | 2:45.52 | 7.51 | 1160 | HM W20 | |
5. | Sommerau Urs | 1962 | Summaprada | | 2:10.19 | 6.10 | 1121 | HM M50 | |
| Soom Roger | 1963 | Selzach | | 1:09.38 | 11.03 | 9063 | SD NW | |
| Soom Ursula | 1967 | Selzach | | 1:13.36 | 11.41 | 9064 | SD NW | |
| Späni Ursi | 1965 | Wollerau | | 2:00.10 | 10.00 | 6122 | LD NW | |
6. | Stabernack Peter | 1965 | Marbach SG | | 2:13.28 | 7.56 | 257 | WT M50 | |
DSQ | Stadelmann Fabienne | 1965 | Basel | LSV Basel | 2:28.45 | 8.51 | 734 | WT NW | |
27. | Stadler Adrian | 1965 | Bonaduz | | 2:43.39 | 7.45 | 1122 | HM M50 | |
1. | Stäheli Martin | 1971 | Niederuzwil | | 1:47.10 | 5.04 | 1093 | HM M40 | |
31. | Stamm Adriana | 1988 | Schaffhausen | | 3:03.25 | 10.55 | 923 | WT W20 | |
4. | Stamm Franz | 1956 | Elsau | | 2:26.17 | 8.42 | 274 | WT M60 | |
| Stankovic Djuka | 1965 | Azmoos | | 2:23.40 | 11.58 | 6123 | LD NW | |
8. | Stapfer Irene | 1973 | Widen | | 1:32.07 | 7.40 | 5093 | LD W40 | |
38. | Stcherbatcheff Barbara | 1981 | Zollikon | | 3:47.12 | 13.31 | 556 | WT W20 | |
26. | Stecker Martina | 1963 | Trimmis | Graubündner Kantonalbank | 3:55.38 | 14.01 | 357 | WT W50 | |
8. | Stehrenberger Andreas | 1965 | Winterthur | | 1:23.48 | 6.59 | 5050 | LD M50 | |
| Stehrenberger Brigitte | 1965 | Winterthur | | 1:58.02 | 9.50 | 6125 | LD NW | |
45. | Steinegger Lukas | 1988 | Schaffhausen | | 2:35.07 | 9.14 | 904 | WT M20 | |
15. | Steiner Patrick | 1979 | Schindellegi | | 2:01.42 | 5.46 | 1037 | HM M20 | |
28. | Steiner Stefan | 1964 | Basel | | 2:47.11 | 7.55 | 1123 | HM M50 | |
64. | Steinke Jochen | 1977 | Herisau | | 3:15.19 | 9.15 | 1038 | HM M20 | |
63. | Stiefel Matthias | 1972 | Iffezheim | Laufwelt.de Lauftreff | 3:41.33 | 13.11 | 912 | WT M40 | |
| Stocker Beatrice | 1964 | Grüt (Gossau ZH) | | 1:57.58 | 9.49 | 6904 | LD NW | |
| Stoll Tanja | 1981 | Hallau | | 3:49.58 | 10.53 | 2015 | HM NW | |
57. | Stooss Ruedi | 1964 | Rechthalten | | 3:07.52 | 11.11 | 931 | WT M50 | |
| Strahm Alessandra | 1970 | Münchwilen TG | | 2:08.53 | 10.44 | 6126 | LD NW | |
3. | Straub Stefan | 1976 | Winterthur | | 1:10.32 | 5.52 | 12920 | LD M40 | |
14. | Strebel Philipp | 1967 | Wohlenschwil | | 2:15.47 | 8.04 | 201 | WT M40 | |
4. | Strickler Werner | 1954 | Volketswil | | 2:47.53 | 7.57 | 1130 | HM M60 | |
31. | Stubenrauch Alexander | 1969 | DE-Neuffen | Team Sport Schweizer | 2:31.00 | 8.59 | 913 | WT M40 | |
| Stücker Erika | 1955 | Bätterkinden | | 1:13.10 | 11.36 | 9065 | SD NW | |
| Studer Bruno | 1963 | Nesslau | | 1:15.51 | 12.02 | 9067 | SD NW | |
59. | Stünzi Daniel | 1977 | Reinach | | 2:53.21 | 10.19 | 143 | WT M20 | |
| Stünzi Ruth | 1950 | Reinach BL | | 2:17.42 | 11.28 | 6511 | LD NW | |
60. | Stury Simon | 1989 | Chur | | 2:55.29 | 8.19 | 1512 | HM M20 | |
51. | Sudan Marco | 1978 | Kloten | Lauffründe Egetswil | 2:42.22 | 9.39 | 144 | WT M20 | |
23. | Susanna Scolieri | 1988 | Laax GR | | 1:31.58 | 7.39 | 5082 | LD W20 | |
2. | Süsstrunk Marlies | 1964 | Pfäffikon ZH | | 39.44 | 6.18 | 8920 | SD W50 | |
| Suter Gerd | 1955 | | Isotop AG | 1:07.19 | 10.41 | 9504 | SD NW | |
11. | Sutter Simon | 1979 | Brunnen | | 1:57.48 | 5.35 | 1909 | HM M20 | |
2. | Sutz Andy | 1981 | Schaffhausen | | 1:41.10 | 6.01 | 518 | WT M20 | |
| Tabacchi Laura | 1974 | Cugnasco | | 2:12.49 | 11.04 | 6906 | LD NW | |
| Tanner Jrma | 1963 | Arbon | | 2:20.39 | 11.43 | 6512 | LD NW | |
| Tanner Liselotte | 1970 | Domat/Ems | | 2:16.47 | 11.23 | 6127 | LD NW | |
| Tanner Marco | 1972 | Chur | SC Arosa | 3:29.40 | 12.28 | 952 | WT NW | |
40. | Tarantola Fabien | 1981 | Lausanne | | 2:31.49 | 7.11 | 1040 | HM M20 | |
3. | Tauern Lea | 1986 | LI-Balzers | | 2:11.54 | 6.15 | 12905 | HM W20 | |
| Tettamanti Pia | 1959 | Chur | | 2:05.13 | 10.26 | 6128 | LD NW | |
| Teuscher Annemarie | 1957 | Bassersdorf | | 2:12.00 | 11.00 | 6129 | LD NW | |
62. | Teuscher Philippe | 1981 | Thalwil | | 2:58.50 | 10.38 | 145 | WT M20 | |
55. | Thaler Rico | 1986 | Waldkirch | Pitsch Sport | 2:43.23 | 7.44 | 1513 | HM M20 | |
22. | Thalmann Daniel | 1961 | Bern | | 2:31.42 | 9.01 | 258 | WT M50 | |
11. | Thalmann Reto | 1970 | Trogen | | 2:14.14 | 7.59 | 202 | WT M40 | |
5. | Theile Uwe | 1962 | Bonstetten | | 1:14.32 | 6.12 | 5051 | LD M50 | |
| Thoma Esther | 1966 | Laupen | | 2:27.44 | 12.18 | 6130 | LD NW | |
29. | Thoma Petra | 1980 | Küsnacht ZH | | 2:45.11 | 7.49 | 1929 | HM W20 | |
41. | Thomas Hasler | 1970 | Nendeln | | 2:39.53 | 9.31 | 203 | WT M40 | |
43. | Thomas Tellenbach | 1969 | Horw | | 2:41.11 | 9.35 | 204 | WT M40 | |
9. | Thomé Heidi | 1964 | Azmoos | Lauf-Treff Buchs | 1:27.32 | 7.17 | 5106 | LD W50 | |
4. | Thommen Noémi | 1975 | Bad Ragaz | | 2:21.32 | 8.25 | 564 | WT W40 | |
| Thöny Irene | 1955 | Samedan | | 2:00.22 | 10.01 | 6131 | LD NW | |
54. | Thüring Stefan | 1973 | Laufen | LSG Laufen | 2:55.08 | 10.25 | 205 | WT M40 | |
| Thurnherr Simone | 1977 | Oberriet SG | Bewegen. Mit Spass und Jacqueline | 2:50.11 | 14.10 | 6132 | LD NW | |
1. | Tobler Heinz | 1952 | Niederteufen | tv teufen | 2:12.28 | 7.53 | 275 | WT M60 | |
19. | Torre Andrea | 1987 | KönizKöniz | | 2:46.36 | 9.55 | 308 | WT W20 | |
9. | Startnummer 5094 | 1968 | Uster | LC Uster | 1:35.05 | 7.55 | 5094 | LD W40 | |
12. | Traub Kurt | 1945 | Basel | LSV Basel | 3:09.18 | 11.16 | 276 | WT M60 | |
| Trifari Patricia | 1963 | Walchwil | | 3:40.23 | 10.26 | 2016 | HM NW | |
| Trifari Pietro | 1964 | Walchwil | | 3:45.41 | 10.41 | 2017 | HM NW | |
| Truetsch Andreas | 1972 | Flawil | | 2:01.59 | 10.09 | 6133 | LD NW | |
9. | Trummer Walter | 1963 | Möhlin | | 2:17.00 | 6.29 | 1124 | HM M50 | |
| Tschann Vreni | 1968 | Ottoberg | | 3:19.32 | 11.52 | 736 | WT NW | |
10. | Tscharner Thomas | 1953 | Chur | alpinrunner.ch | 3:00.30 | 10.44 | 277 | WT M60 | |
12. | Tschopp Claudia | 1963 | Walchwil | | 2:50.59 | 8.06 | 1545 | HM W50 | |
| Tschopp Marianne | 1970 | Igis | | 1:50.50 | 9.14 | 6134 | LD NW | |
17. | Tschudy Jan Pascal | 1987 | Brugg AG | | 2:03.30 | 5.51 | 1041 | HM M20 | |
| Turtelboom Bart | 1966 | GB-London | | 1:56.13 | 9.41 | 6513 | LD NW | |
| Ueber Monika | 1973 | Schlatt TG | | 3:46.15 | 13.28 | 737 | WT NW | |
| Uebigau Silvia | 1965 | Frauenfeld | | 3:32.14 | 12.37 | 738 | WT NW | |
36. | Uhlmann Doris | 1988 | Arosa | | 3:22.47 | 12.04 | 309 | WT W20 | |
| Ullius Lydia | 1946 | Chur | | 1:11.34 | 11.21 | 9068 | SD NW | |
| Ulrich Vreni | 1959 | wilen bei Wollerau | | 2:10.47 | 10.53 | 6135 | LD NW | |
14. | Vajna Bettina | 1975 | Hergiswil NWHergiswil | MegaJoule | 2:43.57 | 7.46 | 1188 | HM W40 | |
3. | Vallotton François | 1953 | Lucens | Footing Club Lausanne | 2:22.24 | 8.28 | 278 | WT M60 | |
5. | Vallotton Tsilla | 1964 | Lucens | Footing Club Lausanne | 2:37.50 | 9.23 | 358 | WT W50 | |
12. | van der Zon Peter | 1991 | Herzogenbuchsee | | 1:58.13 | 5.36 | 1042 | HM M20 | |
55. | Vareni Fabio | 1968 | Weisslingen | | 2:57.19 | 10.33 | 914 | WT M40 | |
7. | Varisco Giacomo | 1963 | Aesch BL | | 1:23.46 | 6.58 | 5052 | LD M50 | |
10. | Vauclair Frédéric | 1978 | Chexbres | superbestiole | 2:06.10 | 7.30 | 146 | WT M20 | |
15. | Venzin Daniel | 1982 | Zürich | | 1:15.08 | 6.15 | 5019 | LD M20 | |
13. | Venzin Simona | 1980 | Chur | | 2:34.07 | 9.10 | 557 | WT W20 | |
25. | Verlinden Sandra | 1984 | Neuhausen | | 1:36.12 | 8.01 | 5083 | LD W20 | |
40. | Verling Angela | 1982 | Vaduz | | 3:08.34 | 8.56 | 1161 | HM W20 | |
42. | Verling Markus | 1971 | Eschen | | 2:41.09 | 9.35 | 207 | WT M40 | |
16. | Vetter Raphael | 1959 | Steinmaur | sm runners | 1:59.17 | 9.56 | 5053 | LD M50 | |
9. | Vetterli Thomas | 1967 | Hittnau | | 2:11.49 | 7.50 | 208 | WT M40 | |
| Vils Vanessa | 1982 | Vilters | | 1:53.54 | 9.29 | 6514 | LD NW | |